2010. december 2., csütörtök

Kacsa vadasan zsemlegombóccal

Idén kissé sok kacsánk (néma) lett, vkitől hallottuk, h nagyon finom vadasan elkészítve. Szerdára is ezt terveztük. 

A kacsát feltesszük főni, mintha húslevest készítenénk, jó sok sárgarépával, fehérrépával, tettem bele karalábét, hagymát, paradicsomot és paprikát. Egész borsot, egy-két szem borokabogyót, szegfűborsot, lestyánt, babér levelet, vegetát és zöldségleves kockát, mivel fehérrépa nem volt itthon. 
Mikor a hús szinte leomlott a csontról, akkor mertem ki pár kanál húslét ill. erre rá a sárgarépát és összeturmixoltam. Nyomtam bele egy kevés mustárt, egy kupaknyi ecetet tettem hozzá és behabartam, majd hozzáadtam még a tejfölt is. Kész. 


Zsemlegombóc: 
Tettem fel egy nagy lábosban vizet, sóval és zsírral. Apró kockára vágtam 3 zsömlét, ezt kevés olajon megpirítottam. Fél kiló lisztet, 1 tojást és a pirított zemlekockát összekevertem, annyi forró vízzel, amennyit felvesz. Menet közben jutott eszembe, h anyu említette, akkor jó, mikor már a liszt sehol sem látszik benne. Mikor már felforrt a víz, vizes kézzel gombócokat formáztam és beletettem a vízbe, kb. 10 percig főztem, majd kiszedtem őket, lecsöpögtettem, hideg vízzel leöblítettem és kész. 

Fotó akkor lesz, ha ma még az utolsó evőt elcsípem, mielőtt befalatozná! :) Pótoltam!!! :)
Annak ellenére, h életem első gombóca volt, egész jó lett!!! Egyöntetű finomság volt a jelző. :)

2010. november 15., hétfő

Sajttekercs

27-én esküvői dvd vetítés lesz. Arra keresgéltem néhány parti falatot, pl. kencéket avokádó, padlizsán, tohnalas stb. és akkor találtam rá KicsiVúnál a sajttekercsre. Nagyon jól nézett ki, gondoltam, készítek egy prototípust. Jól tettem. Van még pár dolog, amit finomítanom kell. 

Íme a recept:

  • 40dkg trappista ( bár olvastam vhol, h az edami jobban nyújtható)
  • 30dkg vaj
  • 30dkg sonka (pl. selyemsonka, pulykasonka, nekem kb. fele elég lett)
  • 1 doboz medvesajt
  • 5 kemény tojás
  • snidling
  • mustár
  • fehérbors
Először elkészítettem a két tölteléket. Megfőztem a tojásokat, lefejtettem a fehérjét. 20dkg vajat, 1 doboz medvesajtot jól elkevertem, majd tettem bele snidlinget apróra vágva, és a tojás fehér részét is apróra vágva, sóztam, borsoztam.
Ezután a tojássárgát kézzel elmorzsoltam és összekevertem a maradék 10dkg vajjal, mustárt adtam hozzá, ízlés szerint, majd sóztam, borsoztam ezt is.
Nekiláttam a sajt olvasztásnak. Először nylon zacsiban próbálkoztam az olvasztással, aztán kifolyt, majd két nylon zacsiba raktam és úgy ahogy már összejött. Szóval, forró vízbe kell beletenni és megolvasztani a sajtot, addig kell ott tartani, amíg nem marad benne kemény rész. Ezt ki kell tapasztalni. Legközelebb veszek sütőzacsit és abban próbálom meg.
Olajjal bekentem a sodródeszkát, h jobban lehessen vele bánni, ill. a sodrófát is. Most már tudom, h kellett volna alá tenni vmit, h könnyebben fel tudtam tekerni. :)
Tehát kinyújtottam, amennyire tudtam, mivel nekem maradt benne kemény rész, de még egyszer már nem volt kedvem visszarakni olvasztani.

gyorsabb, egyszerűbb változat, 40dkg-nak megfelelő lapsajt, gáz tepsire zsír papír, sütőt előmelegítjük 250fok (legmagasabb fokozat) , sajtokat lefektetjük, de úgy, h szélek fedjék egymást, majd betesszük, éppen annyi ideig, míg a sajt széle kicsit hólyagosodik, ez kb. 1-3 perc. Kivesszük és hogy könnyebben tudjuk vele dolgozni  egy réteg sonka, utána pedig a leírás alapján. 
Bekentem a fehérjés krémmel, majd raktam rá sonkát, majd a sárgáját és feltekertem. Nagyon szorosra nem sikeredett, de azért összejött. Be folpackoztam és mehet be a hűtőbe egy éjszakára. 
Ma kétkedve nyúltam felé, de finom lett és szép is!

2010. november 10., szerda

Vörösáfonyás-csokis muffin

Már nem tudom, h mi után kutattam, de ezt találtam KicsiVúnál. Ma sikerült szereznem vörösáfonyát és elkészítettem, bár dolgot módosítottam rajta.

Hozzávalók:
  • 9 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt (ez nekem rozsliszt lett, ez volt itthon)
  • 14dkg finomliszt
  • 1 tk sütőpor
  • 2tk szódabikarbóna
  • mézeskalács sütemény por ízlés szerint
  • 2ek cukrozatlan kakaópor
  • 10 dkg apróra tört étcsoki
  • 5-7dkg aszalt vörösáfonya apróra vágva
  • 1 tojás
  • 14dkg barnacukor
  • 0,8dl olaj
  • 2dl tej
  • pár löttyintésnyi áfonyalikőr
  • fél csomag vaníliás cukor

A sütőt 180 fokra előmelegítjük (légkeverésesben 160). A sütőformát bezsírozzuk, és betesszük a hűtőbe. 
Egy tálba szitáljuk a kétféle lisztet, hozzákeverjük a többi száraz hozzávalót (sütőpor, fahéj, kakaópor, csoki).
Egy másik tálban felverjük a tojást, majd hozzáadjuk a cukrot, olajat, vanilincukrot, likőrt és a tejet. Az így kapott masszába belekeverjük a száraz hozzávalókat, majd az áfonyát. A tésztát muffinsütőbe öntjük , kb. 20 percig sütjük, utána 5-10 percig hűlni hagyjuk.
12db lesz belőle.

2010. november 1., hétfő

Az Ősmagyarok konyhája - 4. rész (Őseink főzési technikája)


Őseink főzési technikája, ételeik és italaik hozzávalói
Az ősi magyar konyhát a hun áldozati ételek filozófiájának megismerésén keresztül közelítettük meg.
Nézzük, hogy miből és hogyan készültek mindennapi ételeik.
Őseink állandó szálláshelyein üstben, bográcsban és kemencékben főztek-sütöttek, amikor azonban úton voltak vagy állataikkal távolabb éltek állandó szálláshelyüktől "kővel főztek", hiszen üstjeiket és cserépedényeiket nem tudják lovon szállítani. Tűz csiholására viszont mindig volt tarsolyukban tűzszerszám (tapló és tűzkő vagy acél). Edényül pedig bőrtömlő, fa- vagy kéregedény, favödör vagy félbevágott lopótök szolgált. Erről Dzsajháni így emlékezik meg: "Visznek magukkal tűzifát és néhány követ, azután mindaddig tüzelnek a kövek alatt, amíg a kövek forróvá nem lesznek", majd ezeket a köveket vízbe helyezve ételeiket így készítik el.
Az állandó szállásokon a főzéshez vas-háromlábra állított edényeket, többnyire fülüknél felakasztott keskeny és magas nagy fajhőjű üstöket, bográcsokat használtak. Ordosz városától (a hun törzsek székhelye/fővárosa a kínai nagy fal előtt) a Kárpát-medencéig, 2000 darab talpas üstöt találtak a régészek.
Tartalom:
Kenyerüket (nem lepényüket!) és tésztaféléiket a régészek által eddig "veremházaknak" határozott konyhájukban a kemencékben sütötték meg. A "hamuban sült pogácsa" tulajdonképpen péppé morzsolt és megtört rozsszemekből készült sült bodag (pogácsa). Gabonából (búzából, árpából vagy kölesből) nemcsak kenyeret, hanem kását is készítettek, de kedvelték a pörkölt gabonamagvakat is. Őseink forró köveken is sütöttek; a tűz fölé tett s átizzított kőlapra öntötték a tésztát; így kapták a lepénykenyeret. Csíkban és Háromszékben még ma is "kőre leppencs"-nek hívják a lepényt, a Bodrogközben pedig "kövönsűltnek" nevezik a palacsintát.gabona.png
  • Gabonafélék: tönkölybúza, alakor (ősi pelyvás búzafajta), köles, barna rizs, árpa, zab, hajdina és rozs.
Főleg szarvasmarhát, lovat, birkát és juhot tenyésztettek – juhtejből készítették a túrót, sajtot, írót és a zsírként használt vajat. A húsok konzerválási módja Európában a füstölés, Ázsiában és őseinknél az aromás füvekkel (kakukkfűvel, rozmaringgal, tárkonnyal) való pácolás volt. Az ősmagyarok, a nyugati népeket több ezer évvel megelőzve, ismerték és alkalmazták a szárított hús és tejpor készítését. Így egy ősmagyar lovas bőrzsákjában több liter levesnek vagy tejnek megfelelő élelmet vihetett magával, gyorsan mozgó lovas hadának élelemtartalékokra volt szüksége, amit csak az ételek és alapanyagok tartósítása oldhatott meg. Alkalmazták az aszalást és a füstölést is.
marha.png
  • A szárított hús készítése pásztorembereinknél ma is fellelhető. Giovanni Villani XIV. századi olasz történetíró így számolt be a Magyarországon látottakról: "Ha levágják a marhát, húsát nagy üstökben megfőzik. Ha már jól meg van főzve és besózva, leválasztják a csontról és kemencében megszárítják, majd finom porrá zúzzák. A hadjáratoknál üstöket visznek magukkal és mindenki visz egy ilyen zacskó húsport. Ezt vízbe dobják, az megdagad, egy-két maréktól megtelik az edény. Nagy a tápláló ereje és így kevés kenyérrel vagy anélkül is erőt ad az embereknek. Nem csoda tehát, hogy nagy sokaságban járnak olyan hosszú ideig, mert porrá tört hússal táplálkoznak".
A máig használatos fűszernövények közül kettő is van, melyekről francia botanikusok feltételezik, hogy a X. században- a magyarok hozták be Európába. Ez a tárkony és a csombor (borsikafű), de a „fűszerszámok” egész tárházát ismerték. Kakukkfüvet, a köményt, a fokhagymát, a szurokfüvet, a kaprot, a turbolyát, lestyánt, a citromfüvet, a fehér mustárt, a zsályát, a gyömbérgyökeret.
fuszerek.pngSok vadon termő fűszerfüvet, ízesítőt is használtak, pl. vizitorma, galagonya, pipacs, cickafark, bojtorján, csalán, mezei katáng, tyúkhúr, kamilla, pitypang, mezei zsázsa, medvehagyma.
Trópusi füvek közül a szerecsendió, kardamon, sáfrány, szegfűszeg, fahéj, vanília, szezámmag, babérlevél, csillagánizs került őseinkhez.
A Kárpát-medence gazdag volt erdőkben és vizekben, tehát vadhús és hal is bőven kerülhetett az üstökbe. Ugyanúgy a gyűjtögetéssel szerzett gombák és vadgyümölcsök is terítéken voltak, pl. som, csipkebogyó, de virágokat is használtak (ibolya, körömvirág, rózsaszirom).
Számos olyan alapanyagot használ a mai magyar konyha, melyek szimbolikus jelentésük, vagy ízük miatt évszázadokon át, szakács (háziasszony) nemzedékeken keresztül öröklődtek, s maradtak fenn. (pl. vörös hagyma, káposzta) Jó néhány közülük máig csak nálunk használatos. (Pl. fehérrépa)
  • Konyhakerti növények: zöldborsó, csicseriborsó, lencse, lóbab, vöröshagyma, fokhagyma, káposzta, sárgarépa, petrezselyem, sóska, spenót, cékla, karalábé, torma és zeller.
  • Gyümölcsök: alma, körte, meggy, cseresznye, szilva, szőlő, csipkebogyó, som, kökény, szeder és áfonya.
A tej savanyításával nyert kötő-, sűrítő-, vagy éppen alapanyagok közül is a magyar tejföl és túró nem csupán számos ételünk nélkülözhetetlen kelléke, hanem egyetlen más világkonyhában sem használatos. S bár a tejszínt másutt is használják, de a magyar ételekben éppen a pentaton ízharmónia révén egész más jelentőséget kap.
A ma használatos tejtermékek nagy részét (joghurt, kefir, sajtok és kumisz) elsőként Közép-Ázsia lovas és állattenyésztő népei fedezték fel és állították elő. Használatos volt a borecet. Őseink ételkészítési (tartósítási) módszereire utal vissza a magyarok savanyúság szeretete, melyek elkészítési módjai közül néhány mindmáig egyedülálló (pl. kovászos uborka). Az ételeket szabadtűzön cserépbográcsban vagy a kemencében, cserépfazékban főzték, illetve nyárson sütötték. A kovász nélküli lepényeket kemencében vagy szabadtűzön átforrósított köveken sütötték. A változatos étrend sűrű húsos-zöldséges levesekből, köles-, árpa- vagy búzakásákból, sültekből és lepényekből állt.
cserepbogracs.png
Őseink elsődleges itala természetesen a tiszta víz volt, kedvelt italai közé tartozott a bor, amely elkészítési módjának technológiáját még Belső-Ázsiából hozták magával. A zsírosabb ételekhez 1-2%-os alkoholtartalmú erjesztett ló- (kumiszt) vagy birkatejet ittak. A kanca vagy teve tejből erjesztett kumisz készítését 1795-ben Sándor István írta le: „Minden tejet, mihelyt kifejtik, azonnal kifőzik, és miként kihűl, nagy bőredénybe töltik. Ebben az edényben még mindég az előbbeni savanyú tejből egy kis maradék találkozik, mely a frisset kevés idő alatt savanyúvá teszik. Mert ezen edények soha ki nem tisztítanak, és belől a sajtból s tisztátlanságból egy ujjnyi héjök vagyon, ebben áll a titok, hogy a téj a bor ízét megnyerje. A tejes égett bor égetése az asszonyok dolga. Ezen égett bor részegít ugyan, mint a gabonából való, de részegség tőle sokkal tovább eltart.”
Kedvelt italuk volt a kölesből - esetleg a búzából - készült sör, a "boza". Ez utóbbi ősi ismeretéről többek között a "komló" és a "sör" ősi szavunk is tanúskodik. A hunok sörkészítéséről már Priszkosz rhétor is tesz említést: "Kaptak a minket kísérő szolgák is kölest, árpából készült italt, amelyet "kámnak" neveztek" (kám-kamosz a bizánci komlózott árpasör neve).
Áldos: A magyarság ősi áldozati étele. A „feláldozott” állat apróra vágott húsából készült, zöldségek, friss fűszerkeverék (például gyömbér, fahéj és szerecsendió) hozzáadásával. Szokás megkülönböztetni rövidlevű és hosszúlevű áldosokat (azaz pörkölteket és leveseket).
Ahogyan eleink készítették: végy egy üstöt, töltsd azt meg friss vízzel, vess bele apróra vágott vöröshagymát, s forrald fel. Mikor lobog, vesd belé a húst, majd később a zöldségeket, fűszereket. Ezért az áldos alapanyagait mindig szabadtűzön, vízzel telt bográcsban főzték össze (víz, tűz, föld, fém, levegő, fa). Harmóniát kívántak létrehozni az állat- és növényvilág között (a feláldozott állat apróra vágott húsa és összevágott növények) és az égi (virágok) a földi (földön lévő növények, például gabona vagy káposzta) és a földalatti világ (például hagyma, só, föld alatt kifejlődő gyökeres zöldségek) termékei között.
Az áldos tehát egy hosszú lére eresztett leveses jellegű ételt jelentett, melyet minden sűrítés, zsír és olaj hozzáadása nélkül készült el.”
ust.png
Burok ételek: Burokban készült ételek (töltött ételek), például csücsür (azaz töltött tészta), töltelények (töltött baromfi, vagy hal), töltött zöldségek.
Sütények, süttyönyök: Roston, nyárson, kemencében sült húsok.
Karakányok: Nyersen készült ételek, például friss zöldségek, gyümölcsök, füstölt húsok, halak, tejsavas erjesztéssel készült ételek (úgymint sajtok, savanyított zöldségek) Az ősmagyarok konyháját a "pentaton" ízek hbogracs.pngarmóniájával szokták jellemezni; az édes, a savanyú, a sós és a keserű mellé ötödiknek az erőset is külön íznek fogják fel és ezen öt íznek a harmóniájára törekedtek, akárcsak a mai belső-ázsiai népek. A történelmi kutatások eredményei mellett a legfőbb következtetések igazát éppen azok a tények bizonyítják, melyek az évszázadokon keresztül formálódó magyar konyhaművészetben még ma is az ősi magyar ételkészítésre utalnak:
  • A magyarok által igazán ízletesnek tartott ételben a pentaton (édes, savanyú, sós, keserű, csípős) ízharmónia jelenik meg, melyből egyik íz sem „lóg ki”, nem válik dominánssá, s éppen ettől élvezetes. (például az igazi magyar húsleves ízei)
  • Legfinomabb ételeink egyetlen edényben készülnek, és
  • ezek mindig leveses, szaftos fogások, mint őseink legfőbb áldozati étele.
Szeretünk enni. Ehhez szerintem mindenkinek van egy sztorija. Rendre kiröhögjük a német háziasszonyt, aki 4 szelet húst vesz 4 darab vendégének, vagy aki maroknyi tésztát főz a vendégsereg levesébe. Eszünk iszunk ha öröm vagy bánat ér minket, ha összegyűlünk, vagy búcsúzkodunk.
Már Anonymus is arról tudósít, hogy őseink minden győzelmüket napokig tartó evéssel-ivással ünnepeltek meg, sőt a lakomára az is elég ok volt, hogy megpillantsák óhajtott otthonukat, a Kárpát-medencét. "Magnum aldomas fecerunt" (Jó lakomát csaptak) - jegyezte fel Anonymus "aldomas"-t ír; a lakomát a magyarok sokáig "áldomásnak" nevezték, amely szóban benne van az "áld" ige, amely az ünnepi alkalmat jelzi.
Európa minden népének feltűnt a magyarok étel-ital bősége; a magyarok evés-ivását a Nyugat ma is felháborító prédálásnak tekinti. Európa ugyanis a magyarok honfoglalása idején igen szegény volt, több helyen éhínség pusztított, a Kárpát-medencét viszont mindig a bőség és a jólét jellemezte. Ehhez járult hozzá őseinknek sok állata és fejlett földművessége, ami növelte ezt a bőséget. Egy Európát beutazó dominikánus szerzetes írta a középkorban, hogy "a magyar királyságot régente Moesiának és Pannóniának nevezték. A Moesia nevet az aratás eredményétől kapta, mivel gazdag aratásban bővelkedik, Pannóniának pedig a kenyér bősége miatt nevezték el. Legelőkben, kenyérben, borban, húsban, aranyban, ezüstben bővelkedik ez a föld, halakban pedig minden szomszéd országnál gazdagabb".
Így van ez máig is, csak fedezzük fel, használjuk ki, éljünk vele és vigyázzunk rá!

Források: www.antalvali.com  

  • Honfoglaláskori ételek: www.mikepercs.hu
  • Őseink étele a „hagyományőrző áldos”? (képek: üst, bogrács):
  • www.karahun.hu/receptek/honfoglalo_oseink_etelei
  • Magyar konyha történet : www.e-s-a.hu
  • Földes László - Magyar konyha:  www.gourmandnet.hu
  • Dr. Czey - Bert Róbert Gyula: Hunok és magyarok konyhája
  • Kiszely István: A magyar nép eredete és ősi kultúrája, (még mindig nem néztem meg ki adta ki)
  • Táplálkozás - Magyar Néprajzi Lexikon: www.mek.oszk.hu

2010. október 24., vasárnap

Kérés

valaki át tudná nekem küldeni a Tv Paprika magazin 2007. januári számát?

2010. október 19., kedd

Almatorta

Duendénél jártam és nagyon megtetszett a mogyorós almatortája. Gondoltam, elkészítem. Igen ám, de nekem csak mandulám volt, ez is jó lesz.
Tehát a recept:

28 cm átmérőjű formához

Tésztához:

eredetileg: 12 dkg fehér liszt,12 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt,
nem volt teljes kiörlésű így az egész finom lisztből ment
10 dkg szobahőmérsékletű vaj,
2 tojás sárgája,
3 evőkanál tejföl,
1 csipet só,
8 dkg porcukor.

Az almás töltelékhez:

1,3 kg alma (tisztítatlanul),
1/2 rúd vanília vagy 2 csapott evőkanál vaníliás cukor vagy vanília-kivonat,
beleraktam 1 egész rúdat - van elég...
 kb. 3 evőkanál barna nádcukor, nekem ebből több kellett, de érdemes kóstolni
1 csipet só,
1 csapott mokkáskanálnyi őrölt fahéj,ezt nem kíméltem, sőt, még mehetett volna
szegfűszeg, ánizs
1/4 citrom leve és reszelt  héja.

A tetejére:

2 tojásfehérje, ahogy írta, találtam még a hűtőben és sztem, 4-5 tojásfehérjét is felvertem...
2 evőkanál vaníliás cukor.

10 dkg pörkölt, sózatlan földimogyoró, nekem ez kb. 20dkg mandula volt

A tésztát összedolgoztam, lefóliáztam és betettem a hűtőbe 1 órára, de sztem ez több lett, mivel elpepecseltem az időt. De gondolom, ez nem árt neki. :)
Utána, megmostam, meghámoztam az almát, majd szeletekre vágtam. Kb. a 3. lábosba sikeresen el is fért, ezért egy jó nagy edényt kell választani. A fűszerek, a cukor, a citromhéj és lé kíséretében feltettem főni az almát. Duende úgy írja, h akkor jó, ha már megpuhult az alma ill. már annyira elfőtte a levét, h már nem folyós. Na ez nekem nem jött össze, úgyh lemertem az almát, a lét pedig eltettem. Persze, közben kóstolgatni kell, mindenki saját ízére kell, h formálja, mert az alma lehet nagyon édes és savankás is.
Közben a mandulát megpirítottam egy serpenyőben és aprítóban durvára daráltam.
Felvertem a tojásfehérjét nem túl keményre, majd hozzáadtam a vaniliáscukrot eztán már keményre.

Vmivel nagyobb tésztát nyújtottam ki, mint a forma, feltekertem a sodrófára és a forma fölé emeltem, majd szépen belehelyeztem. Ami lelógott a formáról azt letépkedtem, és, ha a forma faláról hiányzott volna tészta, oda nyomkodtam. Beleszórtam a mandulát, majd az alma és a felvert hab, majd megint a mandula.

Kb. 30-40 percig sütöttem kis lángon. Nagyon fincsi lett.







2010. október 8., péntek

(E)heti menü :)

Úgy jött ki, h a héten én voltam a szakácsné. Hétfőn még a fiúknak akadt maradék vasárnapról, mi palacsintát ettünk, gesztenye lekvárral (Lekvár Lakos). Keddre bevállaltam az őpörköltet. Hajlandó voltam felkelni reggel 7kor és nekiállni, mivel 4 (!!!) órát kell neki főni. Két recept alapján indultam neki. Limara hozzávalóival és Horasz elkészítési módjával, annyi különbséggel, h adtam még hozzá borókabogyót és rozmaringot. Külön bejegyzésbe, majd leírom a receptet részletesen. Dödöllét készítettem hozzá, közös akarattal. Néztük a TV Paprikán Bódi Margó müsorát és abban van az "Ági", aki a keményebb munkát végzi, Margó pedig asszisztál. István megkérdezte, h neked is van "Ágid", persze, anyu. :) Így anyu végezte, a simára elkeverést. :) Nagyon finom lett. 
Szerdán, még maradt a pörköltből. 
Csütörtökön borsóleves volt velővel ill. zöld fűszeres fetasajtos gombafejek voltak hasábkrumplival. Itt megosztódott az ízlés, a fiúknak a velős jött be, persze abban volt hús, nekünk pedig a sajtos. 
Ma pedig zellerkrémlevesre esett a választás, amit tegnap láttam Fűszeres Eszternél ill. brokkoli csőben sütve. 
És még tegnap sütöttem egy sütit. Sajna, nem találtam itthon puncsos pudingot így nem lett olyan színes. 

2010. szeptember 29., szerda

Húsos som



A húsos som (Cornus mas), amely egész Európában, így a Kárpát-medencében is elterjedt, 3-7 m magas fát nevel. Még a lombosodást megelőzően nyíló sárga virágai, nem csak a tavasz előhírnöke, hanem, dísze is a kertnek. Gyümölcsei 1,5 – 3 cm nagyságúak lehetnek, hosszúkás szilvára emlékeztető, általában élénkpiros, savanykás, pikáns ízű. A gyümölcshúsán belül csontmagot találunk.
Ez a szakasz még csonk. Segíts te is a kibővítésében!
Németül Kornelkirsche a neve, melynek első része a latin cornus („szarv”, „szaru”) szóból ered, mert annyira kemény a fája. A második rész a gyümölcs küllemére utal, mert messziről a cseresznyére emlékeztet, bár eléggé ovális. Egyébként nevezik Hartriegel néven is. A francia neve is latin eredetű: a cornouiller male névevel jelölik. A termés angol elnevezése a némethez hasonló: Cornelian cherry. A növény legelterjedtebb neve azonban többnyire egyszerűen csak cornel.

A húsos som a középhegységek vadon élő növénye, általában az erdőszéleken találkozhatunk vele, mert a napos helyeket kedveli, árnyékban nem terem gyümölcsöt. Több országban is termesztik, (például: Lengyelországban, Bulgáriában, Romániában és Szlovákiában), őshonos, régi növényünk, amit a helység- és családnevek is igazolnak (Somló, Somlyó, Som, Somos).
Piros héjú, tojásdad, hosszúkás, csonthéjas maggal bélelt gyümölcse éretten kellemes ízű és szépen díszítő, melyek nemcsak forma-, hanem színgazdag gyümölcsűek (kerek, ovális, elliptikus, körte, bordó, viola, sárga, fehér, csíkos). Fája igénytelen, tősarjairól bárhova telepíthető, a téli hideget is jól tűri. A termesztésekor a sombokor alig igényel gondozást, legfeljebb idősebb korában ritkítani kell.
Nagy gyümölcsű fajtái a szlovák Devin és Titus, valamint az osztrák Jolico. Sárga gyümölcsű: Cornus mas Fructu flavo
Van sárga gyümölcsű, és körte formájú gyümölcsöt termő változata is. Az utóbbi az Őszi tűz nevet kapta felfedezőjétől, Schmidt Gábortól.
Ismert fajtája még a Reichtragende Selektion. Magyarországi tájfajtái a Császlói, mely Szatmárban és a Nyírségben honos, és a Szadai (Szada község Gödöllő közelében található).

Felhasználása
Manapság a kertekben és a közparkokban főként díszcserjének ültetik, pedig a som igen értékes gyümölcsöt is terem, amelyből – különösen vadas húsok mellé való – kiváló lekvár készíthető. C-vitamin tartalma 200 mg/100g körül van, karotinban gazdag. Lekvár, szörp, dzsem, kompót készíthető belőle. Az éretlen termését az olajbogyóhoz hasonlóan már az ókor óta szokás sós vagy ecetes vízben köménymaggal eltenni. borecetben elrakva a kapribogyót helyettesítheti. Savanyítani is szokták, és vadhúsból készült ételekhez tálalják. Korábban a házikertekben gyakori növény volt, ma már háttérbe szorult.
 

Lekvármustra a kamrapolcról :)

Hétfőn este nekiláttunk a hétvégén szerzett lekvárnak, aszaltszilvás rozmaringos őszibarack lekvár. Nagyon finom volt, kaláccsal, vegyes teával (egy kis fekete tea lipton gold, egy naturlandos tea: csipibogyó-hibiszkusz és egy kis svájci gyógynövény tea egyvelegével) De vmilyen oknál fogva szétröhögtük a fejünket, főleg a párom, azt hittem, lefordul a székről. 
Másnap, újra lekvároztunk, de most már úgy gondoltuk, h ami elfekvőben van a kamrában, azokat esszük meg (úgymond lejárt szavatosság: 2009, 2010., bár sztem, a lekvárnak sincs lejárati ideje...) 
Tegnap kipróbálásra került: rumos meggylekvár 100% natúr ill. som lekvár. Hááát, nekem a meggylekvár rendesen összehúzott mindent. Már ha rágondolok is. A som, egy fokkal jobb, de ez sem fog a kedvenceim közé tartozni. Maradt még egy kicsi a hétfőiből és mint kiegyenlítő, azt ettem meg. 











Amit még váró listán vannak: újabb som lekvár, bár angol neve(cornelian cherry) vmiféle cseresznyére utal, gesztenye lekvár (lekvár-lakos) ill. chilis-rozmaringos sütőtökkrém.

 Utána jártam a somnak, egy és ugyanaz a név, úgyh nekem oda egy kis erőgyűjtés fog kelleni, h azt újra megkóstoljam. Mondtam is, h nagyon szívesen megcsinálom, ahogy a kökény lekvárt is, de vhogy meg nem bírnám kóstolni.

2010. szeptember 17., péntek

Segítsüti 2010. Ősz


Mai nappal megkezdődik megint a segítsüti árverés. 27 résztvevő teljesen új csapattal. 
Ezután három teljes napon át következik a licit ezen az oldalon, a tavasszal bevált módon, amely licit 2010. szeptember 20-án hétfőn 23:59-kor zárul, majd minden egyes nyertesnek vele egyeztetve értelemszerűen frissen újrasütik a nyereményét, és eljuttatják neki szeptember vége-október során. Miért pont ezt az időpontot választottuk? Szeptember 20-a az UNICEF kezdeményezésére 56 éve a gyermekek világnapja, úgy véltük, ez tökéletesen illik célunkhoz, a legkisebbek segítéséhez.

Minden tepsi sütemény kikiáltási ára ősszel is 1000 forint lesz. A liciteket ősszel is itt, a sütiárverés menüpont alatt lehet majd megtenni, ehhez pedig egy egyszerű regisztráció (név, e-mailcím) szükséges.

Tavasszal erőteljesen felmerült az a probléma, hogy a licitek nagyon  gyorsan elszaladtak - ami a támogatottak számára nagyon pozitív volt természetesen, de sokan szomorúan élték meg, hogy korán távozásra kényszerültek a licitálásból, és nem állt módukban segíteni. Rájuk még jobban igyekszünk most figyelni; közvetlenül a licit utáni napokon különleges lehetőségek fogják őket várni!

Az idei őszi körrel ismét két koraszülött osztályt támogatnánk, szintén a koraszulott.com korábbi ajánlásai alapján - ezúttal az I. sz. Gyermekgyógyászati Klinikát Budapesten, és a Szegedi Tudományegyetem Gyermekklinikáját -, hiszen bőven rájuk fér

2010. szeptember 14., kedd

Szülinapi torta

Nézelődtem a neten, h mi is legyen az a nagyon csokis torta, ami számomra befutó lenne. Így jutottam el, a következőhöz. Csak hát nekem nem jött össze a 4 lap. Így megsütöttük a következő jól bevált tortánkat:

  • 9 db tojás
  • 7 kanál liszt
  • 7 kanál cukor
  • 2 kanál kaló
  • kevés sütőpor
A 9 tojás fehérjét felverem. 
Tojássárgájáta cukorral és a fele liszttel habosra verjük, ha kezd habosodni, hozzáadjuk a 2 kanál kakaót és tovább keverjük. 
Tojássárgás masszához beleteszem a maradék lisztet, a sütőport és lazán elkeverem a fehérjét is. 
Egy 28 cm-es sütőformát kizsírozok-lisztezek és előmelegített forró sütőben sütöm. Ha már felemelkedett kis lángra teszem és tűpróbáig sütöm. Lekapcsolom, pár percig száradni hagyom, kiveszem, letakarom. 

Krémet már Maimonitól (fenti link)  vettem:
  • 1,5 tábla étcsoki (egyik 81%os a másik kb. 70%os volt)
  • 6dl tejszín
  • 3 dr. Oetker zselatin fix
  • porcukor
  • meggylekvár
A csokit felolvasztottam. Közben felvertem a tejszínt a porcukorral és a zselatinfixxel, majd hozzákevertem a felolvasztott csokit. Kicsit beraktam a hűtőben. 
Mikor elkészült a torta, 3 részre vágtam. Megkentem lekvárral, majd krém. Mindegyik résznél. Maradt jócskán krém, így ez került oldalra és a tetejére is. Illetve rámából és porcukorból készült krém.

Marhahús almamártással burgonyarúddal

Marhahús adott volt a szabógallér levesből. :) Bár, elég kevéskének bizonyult, annak ellenér még maradt belőle. :) A tartalmas levesnek köszönhetően. 

Almamártás:

Szintén ebből (Venesz József: A magyaros konyha, 1965) a régi könyvből készült. :) 
Hozzávalók: 


  • 40dkg alma
  • 6dkg liszt
  • 1/2 citrom
  • 2 dl tejföl (joghurttal ill. kb. 1dl tejszínnel felváltottam)
  • 5dkg cukor
  • 3dkg vaj
  • 1 db szegfűszeg (többet tettem bele)
  • 2 dl tej 
Az almát meghámozzuk, magját és magházát eltávolítjuk, majd almát apró kockákra vágjuk. A cukorral, szegfűszeggel és a tejjel feltsszük főni. Majd megsózzuk és kevés citromhéjat teszünk bele, utána nhány percig forraljuk. Közben a vajból és a lisztből világos rántást készítünk. Ezzel berántjuk, hozzáadjuk a tejfölt (én a joghurt+tejszínt), végül citromlével ízesítjük. Simára keverjük és újra felfőzzük. 


Burgonyarúd:

Hozzávalók:

  •  30dkg áttört burgonya
  • 10 dkg liszt
  • 1 tojás
  • zöld petrezselyem
  • só 
  • panírozáshoz 1 tojás
  • liszt
  • morzsa
  • sütéshez  olaj v zsír
A burgonyából 10 dkg liszttel, egy tojással, kevés zsírral, sóval, zöld petrezselyemmel tésztát gyúrúnk, 8 cm hosszú, 2 cm széles rudakat formálunk ( nekem ez most kisebb lett) lisztbe, tojásba, morzsába mártjuk és forró zsírban megsütjük. 
Megjegyzés: ha a tésztát elkészítjük, akkor azonnal süssük ki a rudakat, ne tegyük félre. 
Forrás: Horváth Ilona szakácskönyv

Szabógallér leves

Hozzávalók:


  • 50dkg marhahús (combot kaptam)
  • 20dkg sovány sertéshús
  • 1kg ritkacsont (nekem ez most a tarja csontja lett) 
  • 25dkg vegyes zöldség
  • 10 dkg zeller
  • 2 fej hagyma
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 8 szem bors ( egy idő után tettem bele többet is) 
  • piros paprika ízlés szerint
  • 2 tojás ( 3 v 4-at használtam fel
  • 20 dkg liszt ( 40dkg-t használtam)
  • 1 kis csomag petrezselyemzöld
  • őrölt bors 
A marhahúst és a csontot jól megmosva, mintegy 2,5 liter - utólag azt mondom, h lehetett volna több is - a tűzre tesszük. Gyengén megsózzuk. Egy órai forralás után beleadjuk a hasábokra vágott zöldséget, a 1,5 hagymát, fokhagymát, pirospaprikát és a bors szemeket. Lassan, egyenletesen forraljuk. Először a kukta fazékban, de speckós fedő nélkül főztem. Rettegek a kuktától. :) Majd kb. a 2. óra után úgy döntöttem, h mégiscsak felteszem a fedőt, mert soha nem fog megpuhulni a marha... 

Közben a sertéshúst finomra daráljuk. Serpenyőben felmelegítjük a zsírt, kevés finomra vágott hagymát adunk hozzá. Ha sárgára pirult, beleadjk a sertéshúst, sózzuk, borssal hintjük, vágott zöld petrezselymet és pirospaprikát adunk hozzá és keverés közben készre pirítjuk a húst. Félreállítjuk, majd egy felvert tojást keverünk hozzá. 

Eredeti recept szerint: A lisztből (20 dkg) a második felvert tojás négyötödrészével, kis sóval, kemény tésztát gyúrunk, cipóba formáljuk és minél vékonyabbra kisodorjuk. Félbevágjuk és az egyik felére megfelelő távolságra egymástól kávéskanállal kis halmokat rakunk a húsvagdalékból. Az egyötödrész tojást gyűszűnyi hideg vízzel elhabarjuk és egy kenőtollal a közöket és körül a széleket megkenjük, mint a derelyénél szokás. Ráhajtjuk a tészta másik felét és ujjainkkal kissé lenyomkodjuk. A cifra metélővel lehetőleg háromszögletes derelyéket vágunk ki. 

És ahogy én csináltam: Első nekifutásra meg próbáltuk a receptben leírt mennyiség szerint a tésztát, nem jött össze, így tettünk hozzá még egy tojást. Nekem annyira ultra vékonyra nem sikerült kinyújtani, így egy kissé dundibb gallérok lettek. Elfogyott a tészta és még maradt húsi. Ekkor gyúrtam egy újabb adag tésztát, de már két tojással és elővettem a tésztagépet és azon nyújtottam ki jó vékonyra, majd így töltöttem meg a hússal. Teljesen más lett a két "gallér". Ennek azért már volt gallér formája. :) 

Recept tovább: Ha marhahús megpuhult, kivesszük és másra használjuk fel.

A csont tovább forrjon, legkevesebb 3 óra hosszáig. Végül leszűrve a levest, tálalás előtt belefőzzük a derelyéket. Ezeket a derelyéket nevezzük szabógallérnak. 

Az az igazság, h maga a marhahús főtt kb. 3 órát, így én tovább a csontot már nem főztem, felesleges, a csontról szinte leomlott a húsi. A 2,5 liter víz nekem azért volt kevés, mert túl sok lett a derelye és a kevés lében necces volt a kifőzés. Még arra is gondoltam, h esetleg külön vízben esetleg ki lehetett volna főzni és úgy hozzáadni a leveshez...

Szülinapi menü :)

Vasárnap kaptam egy 1965-ben íródott szakácskönyvet. Párom, talált egy "jó kis" receptet, én meg felületes olvasásommal és mindenféle belegondolás nélkül rávágtam, h megcsinálom a szülinapodra. Itthon olvastam el tüzetesebben, amikor is százszor leestem a székről gondolatban. Mondták is, h jó lenne egy kamera a konyhába mára, és felvenné a ténykedésem, erre mondtam, h akkor eleinte csak röpke füttyök lennének, egy idő után pedig végig kifütyülés.
Nem így történt. A főétel alatt, kb. 5ször kellett volna fütyülni, de ez kb. reggel 8tól délután 1ig tartó időszakban. :)

A menü:

Külön jegyzetekbe fogom írni a recepteket. A könnyebb megtalálhatóság miatt. :)

2010. szeptember 3., péntek

karamell fagyi

Miután megígértem, ha lezajlik az esküvő, fagyi dömping lesz, így az első ilyen fagyi, anyunak a karamell. 
Chili&Vanilia receptje alapján jártam el. Semmi változtatás, pontosan úgy. Bár sztem, ezen nincs is mit változtatni. :) Annyi talán volt, h elsőre nem volt tiszta, h a "teljesen lehűtöm" mit is jelent, így először a fagyasztóba raktam a kikevert masszát, miután kihűlt, majd eljutott a tudatomig, h így elég macerás lesz belerakni a fagyigépbe, így inkább átraktam a hűtőbe. :) 

Azért ide is berakom a receptet, legyen itt is meg. :)

Karamellfagylalt

10dkg +3ek kristálycukor
2,5dl tejszín
2,5dl tej
5 tojássárgája
nagy csipet só
1kk vaníliakivonat

A kristálycukrot 1ek vízzel, alacsony lángon egy lábasban, kevergetés nélkül megolvasztom, karamellizálom. Bátran kell karamellizálni, egy perccel tovább, mint ahogy az ember gondolná, és lekapná a tűzről, sötét borostyán színű legyen. Hozzáöntöm a tejszínt és a tejet. Ebben a pillanatban a karamell egy darabban megkeményedik, nem kell megijedni, felolvad majd. Addig főzöm, amíg a karamell teljesen beleolvad a tejbe (és úgy néz ki, mint a régi zacskós karamellás tej). A tojássárgákat a 3ek cukorral kézi elektromos habverővel simára keverem. Lassan hozzáöntöm a meleg karemellás tejet, elkeverem. Visszaöntöm a lábasba, hozzáadom a sót és a vaníliakivonatot, néhány percig folyamatos kevergetés mellett főzöm, hogy picit besűrűsödjön. Teljesen lehűtöm, néhány órára (vagy egész éjszakára) hűtőbe teszem. Fagylaltgépben elkészítem.

2010. augusztus 18., szerda

Sós kifli

Elsőként a leánybúcsúmon találkoztam vele. Majd felajánlották, az esküvő előtti fogadásra is készítenek egy-két adagot. Kaptunk az alkalmon, mert nagyon finom! Ami fotó látható lesz, az egy gyors lopott fotó, h nehogy megint lecsússzunk róla!

Hozzávalók:
25dkg rámát 1 ek sóval kikeverni.

Tészta:
  • 70dkg finomliszt
  • 2 tojás
  • 2ek cukor
  • 1 kefír
  • 1dl tej
  • 1dl olaj
  • 5dkg élesztő
Ezeket mind összegyúrjuk egy rúdba és 8 részre osztjuk a tésztát.
Egy gombócból lapostányér nagyságú tésztát nyújtunk és megkenjük a kikevert sós ráma 1/4-vel és egy másik kinyújtott tányér nagyságú tésztával lefedjük.
12 részre osztjuk és feltekerjük, kifli formába. Tojással megkenjük, szórunk rá sajtot vagy köménymagot vagy szezámmagot.

2010. augusztus 2., hétfő

Csoki fagyi némi mentás beütéssel

Ahogy nézegettem a fagyi recepteket, sorban el kellett vetnem, alapanyagok hiányában. Végül erre a csokifagyira esett a választás.

Hozzávalók:
3dl tej
3dl tejszín ( ez nekem csak 2,5 dl lett, ennyi volt a zacsiban)
18dkg cukor
4 tojássárgája
15dkg étcsoki (ebből 10dkg after eightes nyuszi volt)
1 cs. vaníliás cukor (legközelebb már vanília rúd lesz)
1 csipet só
Ha sima étcsoki sikeredik, akkor még reszelt narancs héjat is ír. Sztem, egy idő után, már határ a csillagos ég ízesítés gyanánt, akár még chilit is lehetne bele tenni. :)

A tejet, a tejszínnel és a vaníliás cukorral összemelegítem. Ezalatt gőz fölött egy kevés vízzel, a sóval felolvasztom a csokit. Közben a 4 tojássárgáját a cukorral habosra keverem. Majd a tojásos cukorhoz adom a meleg tejes-tejszínes lét. Én még mixerrel egyet kavartam rajta, visszateszem a tűzre és hozzáadom az olvasztott csokit, majd krémesre főzöm. Mikor már jól besűrűsödött lefeszem a tűzről, kihűtöm, majd ha teljesen kihűlt, mehet a hűtőbe. Eredeti recept szerint 1-2 órára, ahogy utána olvastam a dolgoknak, mehet az többre. Irány a fagyigép.
(mivel, most csak 1-2 órára sikeredett a hűtőben altatni az alapot, így nem tudom, h mennyi ideig is kellene a fagyigépben eldolgoztatni. Most kb. 1-2 órát pihent, 30-45 percet dolgozott a gépben és még ezután betettem a fagyasztóba. sztem, a tojásfehérjékre is kell keríteni receptet, mert túl sok fog megmaradni)
fotó, ha hazaérek és még marad, akkor lesz. :)


forrás: nők lapja café

Fagyi

Elkészült életem első fagyija. Azt hittem, azért időben előbb összejön. Anyuval berakattam a tálat a fagyasztóba, mikor lefekszik ez kb. éjfél volt. A leírás 8 órát ír, h addig kell hűteni. Ez több lett. Mivel nem olvastam el a technológiát normálisan, ezért kissé maszatolósra sikeredett a dolog. A füzetben viszont nem volt egyértelmű számomra, h meddig is kell valójában hűteni a fagyi alapot, mielőtt a gépbe kerül, ill. a gépben az a 15-30 perc valóban elég-e. Így indultam neki. A végeredmény viszont nagyon jó lett, csak épp a műveleti sorrend volt más. Kb. este 7-8 fele tudtunk a fagyiból enni, de nekem még egy kicsit keményebb kellett volna legyen. ( na ezt megaszontam) :)
Elsőként egy keserűcsokis fagyi készült. Azt hiszem, mielőtt nekilátok a finomabbnál-finomabb ill. érdekesebb fagyiknak, addig a klasszikusokat is el kell készítenem, ilyen a vanília és a karamell, no meg a puncs és a kókusz, de sztem, lesz aki a citromot is kérni fogja. :) ( bár ez a citrom, lehet, h necces lesz, mert a párom a joghurtot és ilyemsi tejtermékeket, nem igazán részeíti előnyben. Max, majd nem akkor gyártom, mikor ő ott van. :)

Itt találtam pár hasznos instrukciót:

2010. július 29., csütörtök

Fagyik

Amiket szeretnék meggyártani a közeljövőben :)
Limara levendula fagyija
Fűszeres Eszter bodza fagyija, bár már nincs bodza, de ahogy elkészül a levendula szárítottból, úgy sztem, a bodzás is jó lesz.
mivel imádom a kardamont, ezért Lilafüge kardamon fagyija is játszik :)

hirtelen most ez a három, ami eszembe jut, persze, kutatok még, aztán jöhet a gyártás!!!

Név/születésnap egyben

Kaptam fagyigépet, név-születésnapomra!!!! Úgyh most már nem csak hőn áhítva nézegetem majd a recepteket, hanem gyárthatok is fagyikat!!!! Először azt mondtam, h majd a lagzi után (2,5 hét), bontás közben már hétvége lett. Úgyh ezt meg is célzom, jönnek tesómék is, ill. ahonnét kaptam, oda is ígértem!!!!

Kaptam még finom tortát, leendő sogórnőmtől is. Recept elméletileg jön, netről szedte, trüffeles. Finom a tésztája is, mintha hasonlítana anyu csokis tortájára. :) Fotó lesz, recept is, de később.

Kaptam még kardvirágos csokrot, ami kedvencem és egy bonbont.

Jaaaa és majd elfelejtem még egy Fiskars kést is, az van a hátuljára írva, h szakácskés. :) Lesz mivel elvágnom az ujjam. :))))

2010. július 26., hétfő

Mákos-diós kocka

átvetítve torta formába. Péter barátunknak 11-én volt a szülinapja, imádja a mákos dolgokat. Így gondoltam, h vmi nagyon-nagyon mákos dolgot fogok készíteni. Napmátkánál rá is találtam, a mákos-diós kockára. Annyit változtattam rajta, h a mákos részhez kevertem némi fűszert, amit szeret a mák: kardamont, fahéjat, szegfűszeget, citromhéjat. A dióshoz: fahéjat és vaníliát. A mazsolát pedig cherrys lében áztattam és azt is ráöntöttem a masszára. A tömény mák nélküli halandóknak egy fél szelet is elég volt belőle, de akinek szántam, úgy érzem, h telibe találtam. :)
Bár fenn van Napmátkánál is, de azért ide is ide biggyesztem a receptet: 
Hozzávalók:

60dkg darált mák
30dkg darált dió
20dkg mazsola
7,5 dl almalé
6 tojás
6 ek méz
nálam még pluszban a fűszerek



1. 60dkg mákot összekeverjük 4 tojással, 4 ek mézzel, 6 dl almalével és a fűszerekkel (kardamon, fahéj, szegfűszeg, citromhéj és talán még korianert is tettem) amiket porítottam. 
2. 30 dkg diót összekeverjük 2 tojással, 2 ek mézzel, 1,5 dl almalével és a fahéj és vanília.
3. Mazsolát beáztattam a cherrybe. 

Mákos masszát megfeleztem, egy torta formát kicsit kizsíroztam és az aljára kentem a felét, majd erre rá a diós rész, erre a mazsola. A mazsola "levének" egy részét a már lefektetett masszára öntöttem, a másikat pedig a megmaradt mákos részbe. A tetejére pedig a mákos massza másik felét tettem. Elegyengettem és irány be a 200 fokos sütőbe kb. fél órára. Mivel én kissé beijedtem, így útközben levettem a hőfokot, így nekem kicsit tovább sült. :)

2010. július 25., vasárnap

kérés

Tud vki olyan helyet, ahol olcsó és szép, egyszerű marcipán nászpárt lehet kapni? Vagy esetleg vki tud gyártani ilyet? :) 

Ez tetszett mind kettőnknek, de sajnos, lekéstünk a megrendelésről, mivel 3-5 héttel előtte már illő lett volna, illetve horror áras volt (12eFt)...  (forrás: innét)

2010. július 12., hétfő

Ajánló - Régi korok udvara

Hétvégén Tihanyban jártunk, elsődleges cél a Szent Benedek gyalogos zarándok ismerősök fogadása volt. Ide már lassan 3 éve szeretnék eljutni, de mindig közbe szólt a munka. Most is necces volt, az utolsó napig úgy nézett ki, h nem biztos, h odaérünk. 
Szerencsére, az égiek összefogtak és sikerült végre lejutnunk. Így összekötöttük a kellemest a hasznossal. Délelőtt fürdőztünk, délután fogadtuk a zarándokokat. Majd míg ők felfrissültek, addig mi is elmentünk kajálni. A választás a Régi korok udvarára esett. Megtetszett a belső udvar és nem utolsó sorban az étlap szövege is. Utólag azt mondhatom, h az ár-érték arány megfelelő. Nem kapható kóla és tsai, de van, nagyon finom bodzaszörp (kupából is akár) ill. forrásvíz (ásványvíz). Gyors a kiszolgálás, korrekt volt minden. 
Az udvar belső, ez megtekinthető ingyen is, skanzen néven fut, de kifelé található egy becsületkassza.  
Az étterem szórólapján ez áll:

"Egy hely, ahol a lélek is jól lakik"


Borozgasson, eszegessen, vagy csak merüljön el nagyapáink korát megidéző egyedi hangulatú udvarunkban, hol a paraszti élet minden szerszáma és használati eszköze megtalálható. Időszakosan régi mesterségek bemutatójával egészítjük ki a látnivalókat. Kizárólag régi paraszt ételeket kínálunk és házi sört. Néhány percre zárja ki a mai rohanó világot az életéből és élvezze a múltat.




2010. július 6., kedd

Tabascos csokifudge

Hozzávalók:

20dkg étcsokoládé
10dkg margarin
5 tojás
3 ek tejföl
15dkg cukor (10dkg barna+5dkg sima)
1 vaníliarúd
1/2 kk sütőpor
egy csipet szódabikarbóna
1 kk fahéj
10 dkg liszt
2 kk tabasco 
15dkg eper
tejszínhab a tálaláshoz

Az öntethez:
2dl tejszín
5dkg margarin
5dkg kakaópor
5dkg cukor
5dkg barna cukor
1/2 kk őrölt fahéj

A sütőt előmelegítjük 160°C-ra. A csokoládét a margarinnal vízgőz felett megolvasztjuk. A tojást összekeverjük a tejföllel, a cukorral és a kipergetett vaníliával, majd vízgőz felett 5 percig folyamatosan kevergetjük - itt nem volt világos, h csak simán kevergetni kell, vagy kézi, netalán tán gépi habverővel kavarni. Így hát, döntöttem a kézi habverés mellett. Végül hozzáadjuk az olvasztott csokihoz. 
A csokoládéhoz adjuk a sütőporral és fahéjjal elkevert lisztet, majd a tabascot is. Alaposan összedolgozzuk, majd a masszát egy margarinnal kikent, 20 cm átmérőjű tortaformába kanalazzuk, és sütőben tű próbáig sütjük ( Eredeti recept szerint 60 percig sütjük, nekem az kissé sok lett volna). 
Az öntet hozzávalóit 4-5 perc alatt összeforraljuk, majd tálaláskor az édességre kanalazzuk. Eperrel díszítve, tejszínhabbal kínáljuk. 

forrás: Paprika magazin júniusi száma 

2010. július 3., szombat

Jeges kávé

A borsa-n találtam még múlt héten ezt a leírást. Az egyik bizarabbnak tűnt, mint a másik. 
Kávéra vágytam, hidegre, gyors leltároztam fejben és úgy véltem, h minden van itthon, ami kellhet bele.

Tehát: 
kedvenc feketénkből 2,5 dl lefőzve (nos nekem ez jelenleg instant Tchibo)
egy félbevágott banán 
2ek kókusztej -  én beleöntöttem a kis konzervet, ideje volt már felhasználni :) 
nádcukor - helyette simát tettem, mivel vmi tutti helyen leledzik :)
jégkocka

A kávét lefőzzük, kihűtjük - türelmetlen voltam, elhagytam. A banánt összeturmixoljuk a cukorral. Majd egy shakerben összerázzuk a kihűtött kávét, a pürésített banánt a kókusztejjel és a jégkockával. Így szól a leírás. 
Én mindent egybe tettem - kivéve a jégkockát - és irány a turmix. Majd mivel a shaker épp foglalt volt, bele a termoszba hozzá jó sok jégkocka és összeráztam. Sztem, az íz hatás ugyanolyan. 
Remélem, nem fogom kibérelni a lakás legkisebb helységét, az érdekes ízkombinációk miatt. :))))))

2010. június 29., kedd

Karácsonyi Rigó Jancsi

néven fut. De mi elkészítettük most búcsúra. 


Szilveszterkor ettünk ilyet, Erdélyben, Zetelakán. Nagyon ízlett mindegyikünknek, és ezen felbuzdulva kértem el a receptet, h majd itthon is elkészítjük. A recept megérkezett, finom lett, elfogyott még fotókészítés előtt. Úgyhogy az ottani fotót fogom feltenni. :) Időközben megkaptam a segítséget, Ottistől, hogy a 2 cikk étcsoki az 10dkg-nak felel meg.

5 tojás sárgáját 10 dkg cukorral habosra kavarunk hozzáadunk 8 kanál tejet, 1 kanál kakaót, egy marék örőlt diót, egy evőkanál nesszkávé, 1/2 kávéskanál szalakálé tejbe felfuttatva majd miután összekavartuk hozzáadunk 20 dkg lisztet.
Az 5 tojás fehérjét 15 dkg cukorral kemény habbá verünk majd a lisztes masszához adjuk, óvatosan összekavarjuk.
Ki zsírozott tepsibe tesszük és megsütjük.
KRÉM A TETEJÉRE
Miután megsült a tészta és langyosra hűlt, 1/2 l tejszínből habot kavarunk amihez hozzáadunk 2 vastag cikk megolvasztott étcsokoládét (ez egyenlőre kérdezés alatt van, h hány deka konkrétan) amitől a tejszínhab is megkeményedik. A tetejére csokimázat készítünk minden cikk csokihoz 1 evőkanál olajat teszünk és így olvasszuk meg majd öntjük a hab tetejére.
Diszítése fehér tejszínhab és narancs cikkek izlés szerint.